Krioterapia miejscowa

krioterapia leczenie zimnem milanówek

Ból jest czymś, czego niestety doświadcza większość z nas - zarówno dorośli, jak i dzieci. To dolegliwość, którą każdy odczuwa inaczej. Zależne to jest od tak zwanego progu bólu, czyli tolerancji na ból. Istnieje wiele środków farmaceutycznych, które niwelują ból, ale można z nim walczyć także na inne sposoby. W naszym gabinecie oferujemy krioterapię. Co to jest i komu jest zalecana?

Krioterapia, czyli leczenie zimnem

Zabieg krioterapii miejscowej stosowany jest w terapii łagodzenia bólu. Polega on na wykorzystaniu zimna do przywrócenia normalnych funkcji organizmu. Krioterapia łagodzi ostre bóle różnego pochodzenia, zmniejsza obrzęki, a także pozwala ułatwić i wspomóc rehabilitację pacjentów po wypadkach, urazach i chorobach. Zniesienie czy ograniczenie bólu dzięki krioterapii powoduje, że pacjent może podjąć pierwsze ćwiczenia z zakresu rehabilitacji i współpracować w lepszy sposób z fizjoterapeutą. Kiedy newralgiczne miejsce nie boli, można walczyć o przywrócenie choremu pełnej sprawności.

Jak wygląda krioterapia?

W rzeczywistości zabieg krioterapii miejscowej polega na schładzaniu tkanek z wykorzystaniem azotu lub dwutlenku węgla, czyli substancji ciekłych przechodzących w postać gazową. Do zabiegu potrzebne są pojemniki z płynnym azotem lub dwutlenkiem węgla, które są uwalniane z nich w wyniku różnicy ciśnień, przez specjalną dyszę. Pacjent przybiera podczas krioterapii wygodną pozycję - leżącą lub siedzącą. Jest przygotowany do zabiegu w ten sposób, że odsłania skórę, a nasz fizjoterapeuta kieruje na leczone miejsce dysze do krioterapii w odległości od 5 do 15 cm, w zależności od wybranej metody zabiegowej.

Dla kogo polecana jest krioterapia?

Fizjopunkt Milanówek dysponuje specjalistycznym gabinetem do przeprowadzania krioterapii, a o zasadności jej zastosowania zawsze decyduje lekarz. W zależności od leczonego miejsca i rodzaju schorzenia, zabieg trwa od 30 sekund do 3 minut jednorazowo. Krioterapię miejscową zaleca się w przypadku bólów różnego pochodzenia, w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej czy hemoroidów. Blokuje ona stany zapalne i ogranicza aktywność drobnoustrojów. Można wykorzystać krioterapię do niwelowania bólu przy przewlekłych chorobach zwyrodnieniowych, pourazowych przykurczach stawów czy przy rwie kulszowej. Pozwala uzyskiwać pozytywne efekty przy wzmożonym napięciu mięśniowym, w przebiegu ostrych stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich czy przy oparzeniach.